Esitatud küsimused ja vastused

 
Soovid saada nõu - esita küsimus paremal lahtris,
enne küsimist veendu, et vastus juba siin ei peitu
 

Milline kiirgus on maakiirgus, füüsikas on tuntud näiteks elektromagnetiline, radioaktiivne, soojuslik kiirgus?  
Kui kaugele ulatub taskutelefoni kahjuliku välja ulatus? Kas see mõjutab inimest ka siis, kui telefoniga ei räägita, vaid see on  lihtsalt niisama, näiteks öökapil voodi kõrval või padja all?  
Elan teisel korrusel, keldrikorrusele soovitakse teha saunaruumi just minu magamistoa alla. Kas põrandaküte on kahjulik?  
     

 

 

Milline kiirgus on maakiirgus, füüsikas on tuntud näiteks elektromagnetiline, radioaktiivne, soojuslik kiirgus?
Tegemist on siin valdavalt madalsagedusliku integraalse kiirgusega, valdavalt EM kiirgusega (ca 0,0001Hz kuni 10 kiloherzi sagedusega), st. planeet Maa EM foonikiirgusega, mis eri paigus on erinev intensiivsuse, lainepikkuse, amplituudide jne. poolest, aga ka radioaktiivse, soojusliku ja isegi vahel akustilise kiirgusega. See on põhjustatud sellest, milline pinnas on vaadeldava koha all, aga ka sellest, milline tehnogeenne EM- kiirgus või muu inimtegevus seda paikkonda mõjutab. Rahvakeeli tihti nimetatakse nn. maakiirguseks, mis pole siiski teaduslik termin.

 

 

Kui kaugele ulatub taskutelefoni kahjuliku välja ulatus? Kas see mõjutab inimest ka siis, kui telefoniga ei räägita, vaid see on lihtsalt niisama, näiteks öökapil voodi kõrval või padja all?
Vastates sellele küsimusele, peab arvestama mitme aspektiga. Kui ka peaks leidma lõplikku kinnitust, et mobiiltelefonid on tervisele kahjulikud - praegu annavad uurimistulemused mitmeti mõistetavaid vastuseid - siis peab arvestama, et teaduslik arusaamine elektro-magnetväljade (em) mõjust tervisele on jätkuvas arengus ning see tehnoloogia, mida inimkond praegu kasutab ei pruugi ja tõenäoliselt ei vasta tervise- ja ohutusnõuetele saja aasta pärast, kui oleme avastanud midagi uut. Sestap ei saa võimalikku täielikku süüd panna mobiiltelefonide tootjate või operaatorite kanda.

Allolev vastus väljendab Keskkonnatervise- ja Ohutuse Instituudi seisukohti.

 

Kõige tähtsam on teada, et praegused em-väljade ohutusnõuded on välja töötatud arvestades printsiipi, et em-väljade (mida kiirgab mobiiltelefonis peamiselt antenn ja võimendi) juures on ohtlik vaid nende poolt tekitatud soojusefekt eluskudedele. Kaasaja ja tegelikult ka mõned varasemad uurijad on aga viidanud em-väljade bioelektrilisele efektile, mis häirib elusorganismide rakkude talitust ning ka kehaorganite tööd. Inimese keha tervikuna, kui ka organite, rakkude jm osas on bioelektriline mehhanism. Näiteks inimese aju töötab ja talitab tervet keha läbi elektriimpulsside. Läbi närvirakkude saab aju tagasisidet keha tervisliku olukorra kohta ning teab, kus, mida vaja parandada. Nüüd, kui sellesse orgaanilisse skeemi tuua sisse väline elektriline mõjur, näiteks mobiiltelefon, on vaieldamatu, et need välised elektrilised signaalid jõuavad keha sisse. Näiteks sagedus 2,4GHz on valitud mikrolaineahjude töörežiimiks just seetõttu, et sellega em-kiirgus neeldub vees kõige paremini. Kahetsusväärsel kombel töötab WIFI ja Bluetooth tehnoloogia samal sagedusel ehk neelduvad inimkehas, mis koosneb ju 70-90% ulatuses veest.

Tänapäeva vaidlusteema on see, kas need signaalid on ohtlikud või mitte. Dr George Carlo, kes viis USAs läbi mitukümmend miljonit dollarit maksva uurimuse, leidis oma töörühmaga, et väline elektriline signaal häirib keharakkude toimet ning võib tekitada nende mutatsioone. Keha häirimine seisneb selles, et see tehniline signaal on organismile tundmatu ning seetõttu lülitub organism nö kaitserežiimi. Selles olekus, aga pole kõik funktsioonid täidetud mis mõjub kurnavalt ning pikema aja jooksul kaudselt tervistkahjustavalt.

 

Riskid on märkimisväärselt väiksemad, kui kasutada telefoni sisseehitatud kõlari funktsiooni ning hoida see kõne kestel kehast vähemalt poole meetri kaugusel. Elektriväljade suhtes tundlikud inimesed, selleks et pea valutama ei hakkaks, ei saagi teistmoodi rääkida. Kuna mobiiltelefon kiirgab em-välja ka ooterežiimil, on turvalisem, kui hoida seda mujal kui taskus või öökapi peal. Kindlasti ei soovita telefoni panna padja alla, sest magades on organismi kaitsesüsteemid palju nõrgemad kui ärkvelolekul.

 

 
Elan teisel korrusel, keldrikorrusele soovitakse teha saunaruumi just minu magamistoa alla. Kas põrandaküte on kahjulik?
Saame sellele küsimusele vastata teoreetiliselt, sest elamiskõlblikkust võivad Teie situatsioonis mõjutada veel mitmed tegurid, mida saab selgitada vaid kohapealse vaatluse/mõõtmise teel. Suur vahe on ka põrandakütte liikidel: kas elektrikaabliga või soojaveetoruga köetav põrand. Kuna elate teisel korrusel ja plaanitav muutus viiakse läbi kaks korrust allpool, siis tõenäoliselt märkimisväärset ohtu sellest elamiskõlblikkusele ei tohiks olla. Samuti on saunakerised, juhul kui asetatakse elektriline, metallkorpusega ning korpus maandatud. St elektriinstallatsioonide eeskirjadest kinni pidades ei tohiks need suuri elektro-magnetvälju (EMV) tekitada, millistest oleks ohtu teie elamispinna tervislikkusele. Samuti on tähtis asjaolu see, et tõenäoliselt hoitakse saunakerist ka põrandakütet sisselülituna, siis kui saunatatakse - öörahu ajal seda nähtavasti ei tehta ning siis puudub ka EMVde emissioon.

 

Kirjeldatud tehniline muudatus ei tohiks EM-väljas suurt hälvet esile kutsuda, mis tervisele kahjulik võiks olla.

 

Küll saate juhindada ehitajate tähelepanu sellele, et:
* saunakeris ning põrandakütteelement tuleks lülitada topeltmaandatud pistikupesasse, nagu normid ette näevad (selle vastu enamasti ei eksita) ning
* sauna seina paigaldatav foolium-termoisolatsioon ning saunapõranda metallarmatuur maandataks, sest ka normid näevad ette vajaduse maandada, kõik metalsed osad, mis on suuremad kui 10cm2. Palju eksitakse just viimase lihtsa põhimõtte vastu, mis muudab sauna maandamata Faraday lõksuks. Kõik maandamata metallosad koguvad endasse uitvoole, kui ka seda elektrilist kiirgust, mis toimub seespool (elektriline saunakeris). Sellest on muidugi rohkem kahju saunatajatele, kui neile, kes ülalpool elavad.

 

 

 

 

 

 

 

 
   
Esita küsimus